Pierwszym pisarzem, którego chcemy Wam przedstawić jest autor "Opowieści z Narnii"
Clive Staples Lewis
Clive Staples Lewis urodził się 29 listopada 1898 roku w Belfaście (Irlandia Północna). Jego ojciec był notariuszem, matka zaś córką duchownego (zmarła ona, gdy był dzieckiem). Miał brata, Warrena.
Jako mały chłopiec, C.S. Lewis kazał mówić na siebie Jacksie na pamiątkę ukochanego psa, który zginął pod kołami samochodu. Później już zawsze był nazywany Jackiem wśród rodziny i przyjaciół.
Po śmierci matki Jack i Warren zostali wysłani do szkoły z internatem. Po ukończeniu gimnazjum Lewis podjął naukę w Malvern College, ale nie czuł się tam szczęśliwy, nie cierpiał zajęć, ani nie mógł znaleźć sobie przyjaciół.
W 1917 roku Clive Lewis został powołany do wojska. Zaprzyjaźnił się tam z innym kadetem, Edwardem F.C. Moore o pseudonimie „Paddy”. Przed wyruszeniem na front przyjaciele przysięgli sobie, że gdyby któryś z nich nie przeżył, drugi zaopiekuje się jego rodzicem. Obaj służyli we Francji. Tam, podczas walki w okopach, Lewis został ranny odłamkami po wybuchu granatu i trafił do szpitala wojskowego, jego przyjaciel zginął kilka miesięcy później. Clive Lewis opiekował się matką przyjaciela przez ponad trzydzieści lat, aż do jej śmierci w 1951 roku.
Udział w wojnie bardzo wpłynął na jego przemianę duchową.
Na studiach poznał J.R.R. Tolkiena, z którym zaczął się blisko przyjaźnić. Po wielu latach ta dwójka zostanie okrzyknięta jednymi z najważniejszych pisarzy fantasy pierwszej połowy XX wieku. Tolkien miał ogromny wpływ na Lewisa. To dzięki niemu Lewis stał się jednym z najważniejszych świeckich pisarzy, podejmujących tematykę duchowości w świecie chrześcijaństwa.
Dwójka pisarzy korespondowała nie tylko na tematy duchowe i egzystencjalne. Zachowały się listy, w których zaciągają u siebie opinii na temat fabuł ich najbardziej znanych dzieł – “Opowieści z Narnii” i “Władcy Pierścieni”. Dzieła Tolkiena i Lewisa doczekają się licznych reedycji, ekranizacji i adaptacji w postaci gier komputerowych, seriali czy animacji.
"Opowieści z Narnii" to cykl siedmiu powieści. Szkolną lekturą jest część pierwsza "Lew, czarownica i stara szafa"
Lew, czarownica i stara szafa
Książę Kaspian
Podróż „Wędrowca do Świtu”
Srebrne krzesło
Koń i jego chłopiec
Siostrzeniec czarodzieja
Ostatnia bitwa
Z całego cyklu sfilmowano jedynie Lwa, czarownicę i starą szafę, Księcia Kaspiana, Podróż „Wędrowca do Świtu” oraz Srebrne krzesło.
Lewis był przede wszystkim historykiem literatury (prowadził badania nad średniowieczem i renesansem). Jego twórczość literacka składa się jednak na pokaźny dorobek. Znaczna jej część wpisuje się w krąg literatury chrześcijańskiej. Poza działalnością naukową i literacką prowadził także audycje radiowe (także o tematyce chrześcijańskiej). O życiu i twórczości Lewisa nakręcony został film Cienista dolina (reż. Richard Attenborough).
Lewis zmarł 22 listopada 1963 roku. Pochowano go na cmentarzu Świętej Trójcy w Oksfordzie.
Anna D. 4a
OdpowiedzUsuńDzień dobry.
Czy doszły do Pani moje odpowiedzi na konkurs polscy ilustratorzy? Dziękuję.