piątek, 8 maja 2020

Autorzy naszych lektur Dahl

Autorzy naszych lektur
Roald Dahl 



urodził się 13 września 1916 w Llandaff, w rodzinie norweskich imigrantów mieszkających na terenie Walii. Gdy miał trzy lata, zmarł jego ojciec załamany śmiercią córki. To wydarzenie miało duży wpływ na Dahla – wielu bohaterów jego książek było sierotami.

W 1933 r. ukończył szkołę średnią, lecz zamiast college’u wybrał pracę w Shell Oil Company. Po wybuchu II wojny światowej wstąpił do Royal Air Force (RAF) i trafił na front afrykański. Karierę pilota zakończył dość szybko – został zestrzelony nad Pustynią Libijską i spędził kilkanaście tygodni w szpitalu.



Później brał udział w Bitwie o Ateny, a następnie został oficerem wywiadu, awansując do rangi wypełniającego funkcję podpułkownika lotnictwa. Miał na swoim koncie 5 potwierdzonych zestrzeleń, co kwalifikowało go, jako asa.
W 1942 roku stacjonował w Waszyngtonie, jako wojskowy attaché, wykonując pracę dla wywiadu, w tym pisanie tekstów propagandowych. Zakończył służbę w 1946 r, w randze majora.


W czasie pobytu w Waszyngtonie poznał C.S. Forestera, który zachęcił go do pisania. Jego pierwsze teksty były inspirowane doświadczeniami w wojsku - w 1943 roku napisał inspirowane lotniczą legendą "Gremliny". Wydał dwie autobiografie, dwie powieści dla dorosłych i kilkanaście książek dla dzieci. Te najsłynniejsze to Charlie i fabryka czekoladyWiedźmyMatyldaThe BFG (wydana w Polsce pod 3 różnymi tytułami), Czarodziejski palecCharlie i wielka szklana windaDanny mistrz świataFlejeUki włóż i Fantastyczny pan LisW dwóch książkach (Boy oraz Charlie i fabryka czekolady) opisał swoje dzieciństwo. W Boyu przedstawił niezbyt dobry dla dzieci system edukacji. Natomiast do napisania Charliego i fabryki czekolady zainspirowała go wizyta delegacji fabryki czekolady w szkole oraz próby smakowe wyrobów czekoladowych, których uczestnikami byli uczniowie. 



Stworzył wiele scenariuszy filmowych, m.in. do serialu "Alfred Hitchcock przedstawia" oraz dla piątego filmu o Jamesie Bondzie - "Żyje się tylko dwa razy". 


Roald Dahl po dzień dzisiejszy jest kultową postacią w świecie opowiadań dla dzieci, a jego dziedzictwo jest nadal rozwijane. W 2016 Steven Spilberg wyreżyserował kolejny film oparty na noweli brytyjskiego pisarza – BFG – pod polskim tytułem: Bardzo Fajny Gigant). Książki Dahla wydane zostały również w formie audiobooków, które szczególnie podobają się dzieciom.




Zmarł na białaczkę w 1990 r. w Oksfordzie. Został skremowany z ulubionymi rekwizytami – whisky, ołówkami, czekoladą i piłą tarczową

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wędrówka po Polsce 5

Wędrówka po Polsce Poszukując ciekawych miejsc na wędrówki często zapominamy o miejscu, w którym mieszkamy. Kraina 44 wysp to przecież...