Wędrówka po Polsce
Polski orient- wędrówka do meczetów
w wioskach tatarskich.
"Najpiękniejsze miejsca"
Tadeusza Glinka i Marka Piaseckiego
"Są takie miejsca w Polsce, gdzie wśród dziesiątków podobnych domów zaskoczyć może widok światyń z półksiężycem, a w pobliskim lesie na cmentarzu zwanym mizaretem napotykamy groby wielu pokoleń osiadłych tu tatarskich rodzin uznajacych Polskę za swoją ojczyznę". Tadeusz Glinka i Marek Piasecki

Wieś została założona prawdopodobnie w wieku XVII. W dniu 12 marca 1679 Jan III Sobieski nadał Tatarom m.in. Kruszyniany oraz pobliskie wsie Nietupa, Łużany, jak też część Poniatowicz. Osadzeni muzułmanie, zwani Lipkami, walczyli po stronie Polski w wojnie z Turkami. W Kruszynianach (obok ok. 45 innych rodzin) osiadł na stałe płk Samuel Murza Krzeczowski, który uratował życie królowi w bitwie pod Parkanami. W drodze na sejm do Grodna król zatrzymał się u Krzeczowskiego. Kruszyniany stanowiły duży ośrodek muzułmański. Tutaj sporządzano dzieła o treści religijno-obyczajowej tzw. kitaby. Jeden z nich powstał w 1792 dzięki kopiście Jusufowi Heliaszewiczowi.
Drewniany meczet znajdujący się we wsi Kruszyniany, w województwie podlaskim. Jest najstarszym do dziś zachowanym meczetem tatarskim w Polsce, zbudowanym na planie prostokąta o wymiarach 10x13 m.
16 marca 2010 r. meczet w Kruszynianach zwiedził książę Karol.
Meczet w Kruszynianach jest wpisany na krajową listę zabytków Polski, a 22 października 2012 roku zarządzeniem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego został, wraz z meczetem w Bohonikach, uznany za pomnik historii „Bohoniki i Kruszyniany – meczety i mizary”

Piknik tatarski- Sabantuj
Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej to kolejna z atrakcji dostępnych dla turystów przebywających w miejscowościach na Podlasiu.
Wędruj po Polsce.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz